Wykaz zabytków

Dwór w zespole rezydencjonalnym

Numer karty:

16

Typ:

A - dla zabytków nieruchomych

Rodzaj:

dzieła architektury i budownictwa

Lokalizacja

Wojewodztwo:

mazowieckie

Powiat:

siedlecki

Gmina:

Wodynie

Miejscowość:

Kamieniec

Adres:

Kamieniec

Lokalizacja:

Na południowym skraju miejscowości Kamieniec

Informacje szczegółowe

Funkcja obiektu:

opuszczony

Rodzaj użytkowania:

nie użytkowane

Nr ewidencyjny działki:

746

Typ własności:

prywatna

Materiał ścian:

ceglane

Stan zachowania:

zły

Datowanie:

k. XIX w.

Uwagi:

Dwór w Kamieńcu zaliczany jest do skromnych siedzib ziemiańskich. Dwór i oficyna z tego zespołu, wzniesione zostały na przełomie XIX/XX w. Dwór w 1947 r. spłonął i po pożarze południowa część została rozebrana. Oficyna w 1927 r. została przeznaczona na szkołę powszechną. Majątek w czasie zaborów był własnością carskiego gen. Popowa. Po uzyskaniu niepodległości, folwark przejął generał Trojanowski, od którego majątek odkupił Karol Miedziński. Z jego córką Zuzanną ożenił się Antoni Migdalski, do którego majątek należał po 1944 r. W dworze przyjmował dr Adolf Jaczewski (drugi zięć Miedzińskiego). Po pożarze w dworze zamieszkiwał tylko Antoni Migdalski, który zmarł ok. 1970 r.
Dwór został wymurowany z cegły pełnej ceramicznej, tynkowany. Posadowiony na fundamencie z pełnej cegły ceramicznej; w dolnej partii na kamieniach polnych, spojonych zaprawą wapienną. Obustronnie tynkowany. Posadzka cementowa. Podłogi drewniane, deskowe na legarach. Część podpiwniczona, ze stropem drewnianym Strop drewniany, belkowy nagi, pułap deskowy, obity trzciną otynkowany. Więźba dachowa drewniana, konstrukcji krokwiowo-stolcowej z zastrzałami, spięta jętkami. Dach przykryty ocynkowaną blachą. Okna skrzynkowe dwuskrzydłowe, czteropolowe, z nadświetlem. W części przyziemnej dwuskrzydłowe czteropolowe. Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne drewniane, płycinowe, futrynowe filungowe, jedno- i dwuskrzydłowe, na żelaznych zawiasach. Kominy wolnostojące połączone z urządzeniami ogniowymi za pomocą pochyłych przewodów.
Wybudowany na planie litery T, (złożony z wydłużonego prostokąta - czterodzielnego, jednodzielnej przystawki z werandą od zachodu). złożony z kwadratowego przedsionka od północy, sieni, z której wejście do pomieszczeń w ciągu osiowym i od południa zlokalizowanego obszernego salonu. Z salonu wyjście na werandę i wyjście od strony południowej. Od południa wzniesienie po spalonej części budynku. W części przyziemnej nad częścią pn. - w piwnicy zlokalizowana kuchnia ze spiżarnią - wejście do piwnicy schodami zlokalizowanymi w sieni.
Bryła budynku parterowa, podpiwniczona, złożona z dwóch prostopadłościanów ustawionych prostopadle, nakryta dachem niskim czterospadowym, łamanym dachem. Część północna z ryzalitowo wysuniętymi bokami. Połacie dachowe wysunięte dość znacznie poza lico ścian.
Elewacje tynkowane, gładkie rozczłonkowane otworami okiennymi, ujętymi obramieniami. Obramienia listwowe z parapetem wspartym na kostkach, nad oknami gzyms nadokienny nad parami okien. Całość wieńczy gzyms podokapowy - kostkowy w części górnej profilowany.
Wewnątrz sień ciemna, pozostałe pomieszczenia oświetlone dwoma oknami, pokoje narożne i salon - trzema. W pomieszczeniach mieszkalnych drewniane podłogi na legarach, malowane farbą olejną. W salonie brak podłogi. W pomieszczeniach piwnicznych cementowa posadzka. Ściany tynkowane, malowane farbami klejowymi, stropy bielone.

Data ewidencji:

08 sierpnia 2016 08:28

Wprowadzający:

Katarzyna Gil

Informacje o ochronie

Plan zagospodarowania przestrzennego

brak

Rejestr zmian

Data wytworzenia dokumentu: 2009
Dokument wytworzony przez: Referat Inwestycyjno-Gospodarczy
Osoba odpowiedzialna za treść dokumentu: Katarzyna Gil
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 08 sierpnia 2016 08:28
Dokument wprowadzony do BIP przez: Katarzyna Gil
Ilość wyświetleń: 378
19 września 2016 15:25 Katarzyna Gil - Aktualizacja danych zabytku.
11 sierpnia 2016 12:41 Katarzyna Gil - Dodanie zdjęcia [16.jpg] do karty zabytku.
08 sierpnia 2016 15:06 Katarzyna Gil - Aktualizacja danych zabytku.